Город

Зимова опалювальна теплиця: як я побудував її самостійно — мій досвід для вас

Завжди приємно бачити взимку на своєму столі свіжі овочі і фрукти, не куплені в магазині, а зібрані зі своєї ділянки. І це не фантастика. При наявності обігрівається теплиці подібне цілком можливо.

Звичайно, така теплиця суттєво відрізняється від літнього плівкового парника. При її монтажі обов’язково споруджується стаціонарний фундамент з гідроізоляцією, а сама вона збирається з металевих або міцних дерев’яних комплектуючих елементів і щільних аркушів полікарбонату товщиною не менше 1,6 див.

Головні характеристики зимової теплиці – це наявність систем опалення, поливу та штучного освітлення.

Опалення та утеплення

Система опалення теплиці вибирається її власником, виходячи з технічних і фінансових можливостей.

Найбільш поширені наступні види опалення:

  • водяне (з установкою газових, електричних або твердопаливних водогрійних котлів);
  • пічне (пічка-«буржуйка»);
  • газові гармати, що відрізняються безпекою, компактністю і невеликою витратою газу;
  • за допомогою інфрачервоних обігрівачів або конвекторів;
  • з використанням системи «тепла підлога», де підігрів грунту здійснюється пропущеними в ній трубами або спеціальним кабелем.

Ефективність функціонування будь-якої обраної опалювальної системи буде залежати від утеплення самої теплиці. Щоб знизити тепловтрати при низькій зовнішній температурі, максимально герметизуються всі щілини і стики теплиці, а саму її при будівництві як можна нижче опускають в грунт. Також в цілях утримання тепла одну з її стін можна зробити глухий, а при монтажі решти використовувати більш щільні листи полікарбонату (до 2,5 см завтовшки).

Полив

Збираючись звести зимову теплицю, потрібно відразу визначитися з джерелом поливної води. Він повинен розташовуватися неподалік. Якщо його немає, доведеться пробивати свердловину.

Взимку воду потрібно підігрівати, тому її набирають у спеціальні баки з Тенами. Заодно вони послужать в якості додаткових джерел тепла.

Вентиляція

Рослин, вирощуваних в теплиці, потрібен постійний повітрообмін. Щоб організувати провітрювання, у теплиці роблять спеціальні кватирки, наявні в її верхній частині.

Освітлення

Зимовий світловий день короткий, тому без додаткового штучного освітлення у теплиці не обійтися. Відмінним його джерелом можуть стати газорозрядні лампи.

Самостійне будівництво опалювальної теплиці

Її будівництво, як і будь-яке інше, починається з вибору місця, начерків креслення та складання кошторису.

Найкраще звести теплицю на добре висвітлюється сонцем майданчику, захищеному від протягів. Буде непогано, якщо вдасться прилаштувати її до якої-небудь глухій стіні з південної сторони. Якщо ж теплиця буде стояти окремо, то слід розташовувати її з півночі на південь. При цьому північну сторону бажано закрити глухою стіною або оформити у вигляді тамбура.

Фундамент

Для зимової теплиці, як і для дому, потрібна закладка стаціонарного фундаменту. Матеріалом для нього можуть послужити цегла, природний камінь, бетон.

Цегляний варіант вважається найбільш витратним, хоча прослужить такий фундамент досить довго. Для його зведення по периметру майбутньої теплиці викопують траншею, укладають у неї арматуру і заливають бетоном. Давши йому кілька днів, щоб висохнути, викладають цеглою цоколь. Далі, після кожного ряду цегли йде гідроізоляція, а останній ряд закривається дерев’яних каркасних брусом, який потім стане основою для кріплення каркаса.

Стіни з піноблоків

Ці блоки легкі, але при цьому міцні і володіють високими теплоізоляційними властивостями. Перший ряд кладуть їх на два шари руберойду з використанням піщано-цементного розчину, зі швом товщиною 1 див. Через кожні 3-4 ряди кладку армують.

З північної сторони теплиці з таких же піноблоків вибудовують вхідний тамбур, в якому можна обладнати підсобку і розмістити ємності з поливальної водою.

Покриття теплиці

Воно складається з листів полікарбонату, покладених на готові скати в два шари, між якими для поліпшення теплоізоляції залишається зазор в 1,6 див. Краї листів і простір між ними закладають оцинкованим профілем, всі наявні щілини замазують герметиком. Якщо в конструкції теплиці присутній тамбур, над ним настилають дах з відкидним вентиляційним люком.

Заключним етапом спорудження обігрівається теплиці є пристрій обраної системи її опалення.

Зимова теплиця подібного варіанту побудови може тримати всередині температуру вище нуля при пониженні зовнішньої температури до -10 °С навіть без опалення.